Submitted by: Submitted by mckissick4
Views: 101
Words: 759
Pages: 4
Category: Other Topics
Date Submitted: 11/24/2014 10:14 AM
Patton-Fuller Ratio Computation
April Hernandez, Jennifer McKissick, Dawn Trotter, Michele Tucker, Ashley Ward,
HCS 405
Latrina Benjamin-Frazier
August 31, 2014
In this paper we will Compute the eight ratios in Chapter 11 for the Patton-Fuller Hospital based on its unaudited financial statements and critique its operating results and financial position. We will Read the Annual Report and the audited financial statements, and re-compute those same ratios using the audited financial statements, and consider the financial performance before the audit, and after the audit. We will be answering the question of what has changed and how significant is that change? As well as what plans should the hospital Board make for next year and the next five years?
Ratio 1 (unaudited) 2008 2009 (unaudited)
$130,026 $128,867
$8,380 $23,807
= 15.51 =5.41
Ratio 1 2008 (audited) 2009 (audited)
$130,026 $127,867
$8,380 $23,807
=15.51 =5.37
Ratio 2 (unaudited) 2008 2009 (unaudited)
$41,851+$37,666 $22,995+$59,787 $8,380 $23,807
=9.48 =3.47
Ratio 2 2008 (audited) 2009 (audited)
$41,851+$37,666 $22,995+$58,787 $8,380 $23,807
= 9.48 = 3.43
Ratio 3 (unaudited) 2008 2009 (unaudited)
437,424 - 24,955 = 412,469 462,293 – 36,036 = 426,257
412,469 ÷ 365 = 1,130, 426,257 ÷ 365 = 1,168
41,851 ÷ 1,130 = 37 22,995 ÷1,168 = 19.6
Ratio 3 (audited) 2008 2009 (audited)
437,424 - 24,955 = 412,469 463,293 - 36,036 = 427,257
412,469 ÷ 365 = 1,130 427,257 ÷ 365 = 1,171
41,851 ÷ 1,162 = 36.0 22,995 ÷ 1,171 = 19.6
Ratio 4 (unaudited) 2008 2009 (unaudited)
421,314 * 90% = 379,182.6 462,982 * 90% = 416,683.8
379,182.6 8 ÷ 365 = 1,038 416,683.8 ÷ 365= 1,141
37,666 ÷ 1,038= 36.2 59,787 ÷ 1,141= 52.3
Ratio...