Submitted by: Submitted by mca06c
Views: 390
Words: 806
Pages: 4
Category: Business and Industry
Date Submitted: 04/05/2011 10:54 AM
Morgan Atkinson
03/30/2011
MAR3461
Partnering Case
1. Evaluate McFarland’s Cascades proposal quantitatively (Ex: The extra costs) Show your calculations
2. What qualitative issues would you also want to explore (Ex: Loss of control, loss of internal jobs)
3. Explain why you would or would not support the proposal
Usage = 3,000 poles per year
75% of 35 ft poles = 2,250 poles
22% of 40 ft poles = 660 poles
3% of 70 ft poles = 90 poles
*Annual cost of poles under current price
35 ft poles: $137 x 2,250 poles = $308,250
40 ft poles: $236 x 660 poles = $155,760
70 ft poles: $1,368 x 90 poles = $123,120
Total = $587,130
*Weight of the poles
35 ft x 40 lbs/ft = 1,400 lbs
40 ft x 40 lbs/ft = 1,600 lbs
70 ft x 40 lbs/ft = 2,800 lbs
*Increase in price per pole
35 ft poles: 1,400 lbs x .0589 per lb = $82.46
40 ft poles: 1,600 lbs x .0589 per lb = $94.24
70 ft poles: 2,800 lbs x .0589 per lb = $164.92
*Annual pole cost under proposal
35 ft poles: 2,250 poles x ($137 + $82.46) = $493,785
40 ft poles: 660 poles x ($236 + $94.24) = $217,958.40
70 ft poles: 90 poles x ($1,358 + $164.92) = $137,962.80
*Annual pole cost increase
35 ft poles: $493,785 - $308,250 = $185,535
40 ft poles: $217,958 - $155,760 = $62,198.40
70 ft poles: $137,962.80 - $123,120 = $14,842,80
*Total Increase = $185,535 + $62,198.40 + $14,842.80 = $262,576.20
Included in the 5.89/cwt increase is delivery to Chino Valley, exclusive use of a section in Chino Yard, delivery to SRP jobsite, and loading/unloading.
McFarland also offers the option to purchase sequence loading, stake delivery, or drop charge. This decision must take into account the:
$2,000 annual fuel cost for the delivery truck
$5,000 annual repair cost for the delivery truck
$50,000 in wages for the employee currently delivering the poles
$100,000 book value of the truck
All of these current costs would no longer be incurred by the company if they decided to...