Submitted by: Submitted by icydeanno
Views: 84
Words: 705
Pages: 3
Category: Business and Industry
Date Submitted: 04/21/2014 07:29 PM
Complete the Julia’s Food Booth” Case Problem on page 109 of the text. Address each of the issues A – D according the instructions given.
A. Formulate and solve an L.P. model for this case:
Let X1= # of slices of pizza
X2= # of Hot Dogs
X3= # of Barbecue sandwiches
Max Z= 0.75X1 + 1.05X2 + 1.35X3
S.t. 0.75X1 + 0.45X2 + 0.90X3 ≤ 1,500 (Cost)
24.50X1 + 16X2 + 25X3 ≤ 55,296 (Oven space)
X1 – X2 – X3 ≥ 0 (Selling X1, X2, X3)
X2 - 2X3 ≥ 0 (Selling hot dogs & barbecue sandwich)
X1, X2, X3 ≥0
Constraints 1: Cost per Pizza slice= $6 for 8 slices= 6/8= 0.75
Cost for a Hot dog= 0.45
Cost for Barbecue sandwich= 0.90
0.75X1 + 0.45X2 + 0.90X3 ≤ 1500 (Cost)
Constraint 2: Space available = 3*4*16= 192 sq. feet
= 192*12*12= 27,648 sq. inches
Refilled oven before half time= 27,648*2= 55,296
Space required for pizza= 14*14= 196 sq. inches
Space required for pizza slice = 196/ 8 = 24.50 sq. inches
Space required for a hotdog=16
Space required for a barbecue sandwich = 25
24.50X1 + 16X2 + 25X3 ≤ 55,296 (Oven space)
Constraint 3: Selling at least as many slices of pizza X1, as hot dogs X2, and barbecue
sandwiches X3 combined
X1 ≥ X2 + X3 = X1 - X2 - X3 ≥ 0
X1 – X2 – X3 ≥ 0 (Selling X1, X2, X3)
Constraint 4: Selling at least twice as many hot dogs as barbecue sandwiches
X2/X3 ≥ 2 = X2 ≥2 X3 =X2 - 2 X3 ≥ 0
X2 - 2X3 ≥ 0 (Selling hot dogs & barbecue sandwich)
If the oven space required for a pizza slice was determined by dividing the total space required by a pizza, 14 x 14 = 196 in2 by 8, or approximately 24 in2 per slice. The total space available is the dimension of a shelf, 36 in. x 48 in. = 1,728 in2 multiplied by 16 shelves, 27,648 in2 which is multiplied by 2, the times before kickoff and halftime the oven will be filled = 55,296 in2.
Solution:
X1= 1,250 pizza slices
X2= 1,250 hot dogs
X3= 0 barbecue sandwiches
Z = $2,250
Julia should receive a profit of $2,250 for the first game....