Submitted by: Submitted by PCEspinoza
Views: 10
Words: 354
Pages: 2
Category: Business and Industry
Date Submitted: 04/10/2016 04:35 PM
Inventory Decision Making with Variation in Demand and Lead Time
Solution to Session 5: Individual Case Study
Solution:
| Year | 14 days | Daily | 4 days |
Demand (t) | 50,000 | 2,000 | 142.9 | 571.4 |
Variation | | 300 | 80.2 | 160.4 |
Demand Variation:
Bi-weekly Demand = Order quantity = 25 car lots = 25 x 80 = 2000 t
SD of demand = 300 t.
Desired level of protection against stock-out = 98.5%
From the normal distribution table: 98.5% is at 2.17 Standard deviations
SS = 651t
Carrying Cost = 25% or $100 per tonne per year
Inventory cost:
Working stock: 0.5 x 2000 t = 1000T
Carrying Cost working stock = 1000t x $400 x 0.25 = $100,000
Carrying Cost SS = 651 x $400 x 0.25 = $65,100.00
Total Carrying Cost = $165,100.00
Freight rate savings = $5 x 50,000 = $250,000.00
Net Savings: Freight Savings – Carrying Costs = $250,000 – 165,100 = $84,900.00
Inventory Decision Making with Variation in Demand and Lead Time
Solution to Session 5: Individual Case Study
Solution:
| Year | 14 days | Daily | 4 days |
Demand (t) | 50,000 | 2,000 | 142.9 | 571.4 |
Variation | | 300 | 80.2 | 160.4 |
Lead Time Variation:
Bi-weekly Demand = Order quantity = 25 car lots = 25 x 80 = 2000 t
LD = 5 days
SDLT = 2 days
SD of demand 4 days = 160.4 t.
Desired level of protection against stock-out = 98.5%
From the normal distribution table: 98.5% is at 2.17 Standard deviations
SS = 651t
Carrying Cost = 25% or $100 per tonne per year
SDL = SDLT x Daily Demand = 2 x 142.9 = 285.80
SDD+L = Sqrt (SDL + SDD)
SDD+L = Sqrt (285.82+160.42) = 327.66
ROP = 160.4 + 327.66 = 488
Inventory cost:
Working stock: 0.5 x 2000 t = 1000T
Carrying Cost working stock = 1000t x $400 x 0.25 = $100,000
Carrying Cost SS = 651 x $400 x 0.25 = $65,100.00
Total Carrying Cost = $165,100.00
Freight rate savings = $4.5 x 50,000 = $225,000.00
Net Savings: Freight Savings – Carrying Costs = $225,000 – 165,100 = $59,900.00