Submitted by: Submitted by shraddha1911
Views: 272
Words: 854
Pages: 4
Category: Business and Industry
Date Submitted: 11/21/2011 11:40 AM
• Inventory example
1/1 Inventory 200 units @ $1=$200
3/1 Purchases 300 units @$1.20
11/1 Purchases 800 units @$1.50
10/1 Sold 100 units
12/1 Sold 1,100 units
• Periodic - Weighted Average
Beginning Inventory 200 x $1 = $ 200
Purchases
300 x $1.20 = $ 360
800 x $1.50 = $ 1200
Available for sale 1,300 = $1,760
Weighted average cost = $1,760/1,300 = $1.353846 per unit
Units in ending inventory = 200+300+800 - 100- 1,100 = 100 units
Cost of ending inventory = $1.353846 x 100 = $135
Cost of goods sold = $1,760-$135 =$1,625
• Periodic - FIFO
Cost of ending inventory = 100 units x $1.50 (= most recent purchase rate)
= $150
Cost of goods sold = $1,760-$150 = $1,610
• Periodic - LIFO
Cost of ending inventory = 100 units x $1.00 (beginning inventory unit cost)
= $100
Cost of goods sold = $1,760-$100 = $1,660
• Perpetual - Moving Average
Date Purchased Sold (Cost) Inventory
1/1 200 x $1 = $200
3/1 300 x $1.20=$360 200 x $1 = $200
300 x $1.20= $360
500 x $1.12a $560
10/1 100 x $1.12=$112 400 x $1.12 = $448
11/1 800 x $1.50=$1200 400 x $1.12= $ 448
800 x $1.50= $ 1200
1,200 x $1.37b=$1,648
12/1 1,100 x $1.37=$1,511 100 x $1.37 = $137
a $560/500 = $1.12 per unit
b $1,648/1,200 = $1.3733 per unit
Cost of goods sold = $112 +$1,511 = $1,623
Verify that Cost of goods sold + Ending Inventory = $1,623 + $137 = $1,760
= Beginning Inventory + Purchases
• Perpetual - FIFO
Date Purchased Sold (cost) Inventory
1/1 200 x $1 = $200
3/1 300 x $1.20=$360 200 x $1 = $200
300 x $1.20= $360
$560
10/1 100 x $1=$100 100 x $1 = $100
300 x $1.20= $360
$460
11/1 800 x $1.50=$1200 100 x $1 = $100
300 x $1.20= $450
800 x $1.50= $ 1200
$1,750
12/1 100 x $1 = $100
300 x $1.20 = $ 360
700...