Submitted by: Submitted by sheabear
Views: 10
Words: 399
Pages: 2
Category: Business and Industry
Date Submitted: 02/19/2016 11:18 AM
Carl’s Computers
Part A233 circuit board
Annual cost:
A- 32x52=1664
S- $16
i- 0.23
c- $18
Q- 64
Total material cost= 1664 x $18 = $29,952
Total holding cost= Q/2 x (I x c)= $132.48
Total ordering cost= A/Q x S= $416
Total annual average cost=(Q/2 x (I x c) + (A/Q x S) =$29,952+$132.48+$416=$30,500.48
Weekly demand=32 units/week
Holding cost/unit=Unit cost x 23%=$18x23%=$4.14/unit
Lead time= 7days
EOQ method:
Q=√(2AS/ic) = √(2x1664x16 / .23x18) =114
Annual cost:
Total material cost= 1664 x $18 = $29,952
Total holding cost= Q/2 x (I x c)= $235.98
Total ordering cost= A/Q x S= $233.54
Total annual average cost=(Q/2 x (I x c) + (A/Q x S) =$29,952+$235.98+$233.54=$30,421.52
Part P656 power supply
Annual cost:
A-120 x 52= 5304
S- $2
i- 0.23
c- $35
Q- 350
Total material cost= 5304 x 35=$185,640
Total holding cost= Q/2 x (I x c)= $1,408.75
Total ordering cost= A/Q x S= $30.31
Total annual average cost=(Q/2 x (I x c) + (A/Q x S) =$185,640+$1,408.75+$30.31=$187,079.06
EOQ method:
Q=√(2AS/ic) = √(2x5304x2 / 0.23x35)= 52
Total material cost= 5304 x 35=$185,640
Total holding cost= Q/2 x (I x c)= $209.30
Total ordering cost= A/Q x S= $204
Total annual average cost=(Q/2 x (I x c) + (A/Q x S) =$185,640+$209.30+$204.00=$186,053.30
Should Carl take the $2.00/unit discount?
AD=(120x52) 6240 X $35= $218,400
S= $2
i= 23%
EOQ=√((2x218400x2)/.23)= $1,948.91
Discounted Order Quantity= 200 x $33=$6,600
No discount Discount
Unit price 35 33
Lot size $1948.91 $6,600
Average lot size inventory (Q/2) $975 $3,300
# of orders per year (218,400/1948.91) 113 (218400/6,600) 33
Purchase cost $218,400 (6240x33) $205,920
Inventory carry cost (23%) (975x23%) $224.25 (3,300x23%) $759
Order cost($2) (113x2) $226 (33x2) $66
Total cost $218,850.25 $206,739
Yes, Carl should take the discount. The carrying cost is much larger but the total cost is lower.